Apie pasiruošimą gimdymui ir gimdymą

Lapkričio 16-ąją Kėdainių rajono motinystės mokyklos lankytojai rinkosi į paskaitą / diskusiją „Pasiruošimas gimdymui. Gimdymas“. Lektorė gyd. akušerė ginekologė Danguolė Sakalauskienė paskaitos metu būsimąsias mamas supažindino su pagrindiniais prasidėjusios gimdymo veiklos požymiais ir gimdymo laikotarpiais. Pateikė informaciją apie galimas vaisiaus padėtis ir nuo jų priklausančią gimdymo eigą. Kalbėta ir apie dažniausiai taikomus nuskausminimo būdus, jų privalumus ir trūkumus.

Kadangi dažnai būsimąsias mamas neramina klausimas „O kada gi jau tikrai laikas vykti į gimdymo namus?“, lektorė pateikė informaciją apie pagrindinius gimdymo požymius:

  • Tikrieji sąrėmiai – reguliarūs (>1/10 min.), trukmė tarp sąrėmių vienoda ir palaipsniui trumpėja, intensyvumas didėja, skausmas apima visą pilvą ir plinta į nugarą, jų negalima nuslopinti skausmo malšinamaisiais vaistais, o svarbiausia – jų veikiamas kinta gimdos kaklelis. Fiksuoti reguliarių sąrėmių pradžią!
  • Nutekėję vaisiaus vandenys. Kaip atpažinti: iš makšties pasirodo skaidrūs, retais atvejais žali vaisiaus vandenys; Pradėjus tekėti vaisiaus vandenims – jie po truputi teka nuolatos ir tai matosi ant kelnaičių. Fiksuoti vaisiaus vandenų nutekėjimo laiką, kiekį, spalvą!
  • Gleivių kamštis – tai iš makšties pasirodžiusios gleivingos išskyros, neretai su kraujo priemaiša. Pasirodžius gleivių kamščiui gimdymas gali prasidėti po kelių valandų ar dienų. Todėl reikėtų sulaukti reguliarių sąrėmių ir tada važiuoti į ligoninę.

Aptarti pagrindiniai gimdymo laikotarpiai: gimdos kaklelio vėrimosi (plėtimosi) laikotarpis, kuris trunka 12 – 16 val. pirmakartėms, o pakartotinai gimdžiusiom 6 – 8 val. Išstūmimo laikotarpis, kurio trukmė iki 2 val. (negimdžiusioms), iki 1 val. (gimdžiusioms). Placentinis laikotarpis. Užgimus kūdikiui, gimda ištuštėja, susitraukia, o po 10 – 15 min. dėl vis stiprėjančio gimdos susitraukimo placenta atsiskiria nuo jos sienelių ir „užgimsta”.

Lektorė pristatė ir pagrindines nuskausminimo priemones: nemedikamentinės priemonės (emocinis palaikymas, pozicijos keitimas (stengtis daugiau judėti), relaksuojanti vonia arba dušas, nugaros masažas, glostymas, kvėpavimo pratimai, transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija (TENS; medikamentinės priemonės (homeopatiniai preaparatai, inhaliuojamoji analgezija, opioidai, regioninė anelgezija – epidurinis nuskausminimas). Priemonės pasirenkamos individuliai, atsižvelgiant į gimdyvės įpročius, norus ir ,žinoma, medicinines galimybes.

Aptartos situacijos, kada gimdymo skyrių gali rinktis pagal norą, o kada būtina atsižvelgti į medicinines indikacijas.

Gyd. akušerė ginekologė D. Sakalauskienė akcentavo, kad labai svarbus yra artimo žmogaus buvimas greta gimdyvės ir emocinis palaikymas. Supratingas partneris, žinantis, kaip sumažinti gimdymo skausmą, labai padeda, kad gimdymas būtų sėkmingas. Gydytoja skatino gimdyves ir šalia esančius artimuosius nebijoti klausti personalo apie tai kas neramina, neaišku ir kartu atrasti atsakymus į tą akimirką neraminančius klausimus. Labai svarbus glaudus ir pozityvus tėvelių ir personalo bendradarbiavimas, abipusė pagarba ir kantrybė.

Programa „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“, kurią finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.

Motinystės mokyklos direktorė Danutė Šilkaitienė