Apie pirmąją pagalbą kūdikiams
Lapkričio 23 – ąją Kėdainių rajono motinystės mokyklos lankytojai rinkosi į paskutinį programos „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ teorinį – praktinį užsiėmimą „Pirmoji pagalba kūdikiams skubiais atvejais“. Susitikimas vyko programos bendradarbiavimo partnerio Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro patalpose. Užsiėmime aktyviai dalyvavo ir Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Atvirojo jaunimo centro savitarpio pagalbos ir bendradarbiavimo jaunų šeimų grupė – mamos, tėčiai ir mažyliai.
Lektorė VšĮ Kėdainių PSPC pirmosios pagalbos instruktorė, sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė užsiėmimo metu pristatė veiksmų eiliškumą skubiais atvejais, pagrindinius kūdikių ir vaikų pirmosios pagalbos teikimo principus užspringus, esant be sąmonės, be gyvybės požymių, kraujavimo metu, nudegus ir kt.
Pirmosios pagalbos veiksmai visada priklauso nuo gyvybės požymių būvimo ar nebūvimo, nuo sužalojimo ar traumos pobūdžio. Įvykus sveikatos sutrikimui svarbu sudaryti saugią aplinką, vertinti gyvybės požymius ir/ar sužalojimus ir kviesti greitąja medicinos pagalbą skambinant 112.
Susitikimo metu aptartos pagrindinės galimos situacijos. Viena jų – kai kūdikis yra BE SĄMONĖS, bet kvėpuoja. Pirmosios pagalbos veiksmai – guldykite kūdikį ant šono į stabilią padėtį (taip bus užtikrinamas kvėpavimo takų praeinamumas).
PIRMOJI PAGALBA UŽSPRINGUS. Smūgiai į tarpumentę.
- Pagalbą teikiantis asmuo turi atsisėsti ar atsiklaupti, kad galėtų saugiai paguldyti kūdikį sau ant kelių.
- Prilaikykite kūdikio galvą vienos rankos nykštį uždėję ant apatinio žandikaulio kampo ir dar vienu ar dviem tos pačios rankos pirštais suimdami kitą apatinio žandikaulio kampą.
- Vienos rankos delno pakyla suduokite 5 staigius smūgius į tarpumentę.
Situacijai nesikeičiant, gaivinimą tęsti atliekant krūtinės ląstos spustelėjimus.
- Paguldykite kūdikį ant nugaros galva žemyn. Saugus būdas tai padaryti yra paguldžius kūdikį ant laisvosios rankos ir pirštais suėmus jo pakaušį.
- Prilaikykite kūdikį, padėję ranką išilgai (ar skersai) šlaunies.
- Nustatykite vietą krūtinės ląstos paspaudimams atlikti (apatinėje krūtinkaulio dalyje, per vieną pirštą virš kardinės krūtinkaulio ataugos).
- Atlikite 5 krūtinės ląstos spustelėjimus.
Jei svetimkūnio pašalinti nepavyko ir kūdikis prarado sąmonę, įvertinkite būklę ir pradėkite gaivinimą 2:30 santykiu.
KRŪTINĖS LĄSTOS PASPAUDIMAI IR PRADINIS GAIVINIMAS.
- Atlikite 5 įpūtimus ir jei nėra reakcijos (vaikas nepradedam judėti, kosėti, pats kvėpuoti), pereikite prie krūtinės ląstos paspaudimų nevertindami kraujotakos. Apie vieną minutę gaivinkite, po to kvieskite GMP (jei to dar nepadarė kas nors kitas).
- Kai atveriate kvėpavimo takus norėdami atlikti įpūtimus, pažiūrėkite, ar burnoje nesimato svetimkūnio.
- Jei matosi svetimkūnis, pabandykite jį pašalinti vienu piršto judesiu (apvalaus svetimkūnio ištraukti nebandykite, nes galite nustumti gylyn!) .
- Jei kliūtį pavyko pašalinti, atverkite ir patikrinkite kvėpavimo takus taip, kaip aprašyta aukščiau. Jei vaikas nekvėpuoja, tęskite įpūtimus.
- Jei vaikas atgauna sąmonę ir pats pradeda pakankamai kvėpuoti, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį ir sekite kvėpavimą bei sąmonės lygį, kol atvyks GMP.
- Jei svetimkūnio nepašalinote – tęskite gaivinimą kol atvyks medikai.
PIRMOJI PAGALBA NUDEGUS.
- Vėsinkite nudegusią vietą tekančiu kambario temperatūros vandeniu 10 – 20 min. (tai gali reikšmingai sumažinti nudegimo plotą ir sumažinti skausmą).
- Uždenkite sausu, švariu tvarsčiu.
- Labai svarbu prilipusių permirkusių rūbų nenuimti, netepti tepalais, nepradurti susiformavusių pūslių.
Susitikimo dalyviai ne tik išklausė teorines rekomendacija, bet turėjo galimybę įgyti praktinių pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių ūmiose situacijose naudojant kūdikio manekeną, taip pat susipažinti su defibriliatoriaus naudojimu tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Paskutiniojo programos „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ užsiėmimo dalyviai išleisti su dovanėlėmis: kūdikio dienoraščiais, informacine medžiaga pirmosios pagalbos teikimo ir traumų prevencijos temomis, iš programos lėšų pagaminta Motinystės mokyklos atributika (rašikliais, raktų pakabukais, stoveliais) ir kt.
Programą „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ finansavo Kėdainių rajono savivaldybė.