Sveikatos stiprinimo praktikumas mamai ir mažyliui

Kėdainių rajono motinystės mokykla dalyvavo Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programų finansavimo Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis 2023 metų konkurse ir įgyvendino programą „Sveikatos stiprinimo praktikumas mamai ir mažyliui“.

Programos tikslas – užtikrinti mažylius auginančioms mamoms / šeimoms fizinio aktyvumo – mankštos ir masažo pratybų organizavimą ir informacijos sklaidą.

Bendraujant su Kėdainių rajono būsimaisiais tėvais ir mažylius auginančiais tėveliais, ne kartą teko išgirsti, kad trūksta bendravimo erdvių, mamos turi mažai galimybių susitikti grupinėse mankštų kartu su mažyliais treniruotėse, stiprinti tiek fizinę, tiek emocinę sveikatą. Tai pastiprino jau trečius metus rengti programą ir tęsti jos įgyvendinimą.

Programos veiklų įgyvendinimas vyko rudenį, kada vėsta oras, mamos su mažyliais turi mažiau galimybių užsiimti aktyvia fizine veikla lauke.

Kartą per savaitę mamos kartu su mažyliais rinkose programos įgyvendinimo partnerio Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro mankštos salėje, kur kineziterapeutė Jurga Dovydavičienė ir masažo specialistė Sandra Rimkuvienė vedė praktinius mankštos ir masažo užsiėmimus.

Praktinių pratybų metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas mažųjų sveikatos stiprinimui.

Kineziterapeutė J. Dovydavičienė pabrėžė, kad mankštos metu normalizuojasi kūdikių raumenų tonusas, stiprėja raumenys, formuojasi taisyklingas judesio suvokimas, gerėja koordinacija, pusiausvyra. Rekomendavo kūdikius guldyti ant pilvelio, kad stiprėtų nugaros bei kaklo raumenys, stiprėtų pilvo siena. Gulėjimas ant pilvo taip pat puiki profilaktinė priemonė nuo pilvo dieglių. Kiekvieno susitikimo metu mokė pratimų ant gimnastikos kamuolio, nes tai ne tik labai naudinga, bet ir nuotaikinga mankšta tiek kūdikiui, tiek tėvams. Specialistė pabrėžė, kad svarbu sekti kūdikio motorinę raidą, nespartinti jos ir judesius atlikti tik pagal motorinės raidos seką. Sparčiai augančiam ir besivystančiam kūdikiui pratimus įvesti palaipsniui, pasitariant su specialistu. Mažiausias mankštos dalyvis buvo 6 savaičių amžiaus, o vyriausias 1 metų ir 9 mėn., todėl kineziterapeutė dirbo ir individualiai, pratimus pritaikant pagal mažylio fizines galimybes ir poreikį.

Kadangi masažas stiprina kūdikių imunitetą, pagerina kraujotaką, normalizuoja raumenų tonusą, skatina mažylio psichomotorinį vystymąsi, gerina virškinimą, padeda kontroliuoti pilvo diegliukus, todėl susitikimus papildėme masažo specialistės Sandros Rimkuvienės praktiniu masažo užsiėmimu.

Mankštos / masažo metu ne tik stiprinamas vaiko ir mamos emocinis tarpusavio ryšys – tai puiki proga pabūti tarp bendraminčių ir pasidalinti savo patirtimi su kitomis mamytėmis, o tai stiprina emocinę sveikatą ir yra pogimdyvinės depresijos prevencijos priemonė.

Vienas iš programos „Sveikatos stiprinimo praktikumas mamai ir mažyliui“ įgyvendinimo uždavinių buvo pagaminti ir platinti Motinystės mokyklos atributiką, užtikrinti informacijos sklaidą apie Motinystės mokyklos veiklą. Paskutiniojo susitikimo metu programos dalyviams padovanoti specialiai pagaminti rašikliai, raktų pakabukai, iš programos lėšų pirkti dygliuoti masažo kamuoliukai. Kadangi Motinystės mokykla nuolat bendradarbiauja su įvairiomis firmomis, programos dalyviai buvo pradžiuginti ir skaniomis „Marmaluzi“ dovanėlėmis ir įvairia metodine literatūra.

Motinystės mokyklos vadovė Danutė Šilkaitienė