RUGPJŪČIO 31 D. – TARPTAUTINĖ PERDOZAVIMO ŽINOMUMO DIENA
Rugpjūčio 31 d. pasaulis mini Tarptautinę perdozavimo žinomumo dieną, kurios metu siekiama priminti visuomenei apie priklausomybės nuo psichoaktyvių medžiagų keliamus pavojus ir mirtis. Svarbu rūpintis žmonių gyvybėmis ir solidarizuotis su netekusiais savo artimųjų dėl perdozavimo. Ši diena yra skirta atkreipti dėmesį ir suteikti paramą tiems, kurie susiduria su priklausomybės ligomis tiesiogiai ar šeimoje.
VšĮ Kėdainių PSPC Žemo slenksčio kabineto darbuotojai rugpjūčio 28 – 31 dienomis įgyvendina informacijos sklaidos akciją Kėdainiuose ir kabineto klientams bei jų artimiesiems dalija informacines priemones apie galimybes gauti pagalbą. Į klausimus apie psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamas mirtis ir galimybes padėti atsako VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos centro gydytoja psichiatrė Milda Šeštokienė ir Žemo slenksčio kabineto socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė.
Ką sako statistika?
Europos Sąjungoje kasmet mirčių nuo opioidų perdozavimo skaičius siekia iki 8000. Lietuvoje šis skaičius – nuo 40 iki 70 kasmet. Nuo naloksono išdavimo pradžios šis skaičius Lietuvoje sumažėjo 40 proc.
Didesnė perdozavimų rizika yra asmenims vartojantiems opioidus intraveniškai, po ilgesnio detoksikacijos laikotarpio, po ligų, kartu vartojant kitas slopinančias medžiagas (alkoholį, raminamuosius medikamentus), vartojantiems vieniems, mažai lankomose vietose, turintiems gretutinių ligų (tokių kaip hepatitas C, tuberkuliozė, ŽIV), turintiems psichikos sveikatos sutrikimų, nežinantiems narkotiko stiprumo bei asmenims, kurie buvo perdozavę anksčiau.
VšĮ Kėdainių PSPC Žemo slenksčio kabineto duomenimis, per pastaruosius dvejus metus perdozavo 2 kabineto klientai.
Kaip atrodo perdozavimas nuo opioidų ir kaip padėti?
Asmuo nejuda, nereaguoja į aplinką, nekvėpuoja arba kvėpuoja labai negiliai ir sunkiai, veidas ir rankos pabalę arba mėlynuoja, vyzdžiai visiškai susitraukę.
Naloksonas – tai opioidų receptorių antagonistas – blokuoja opioidų poveikį. Naloksonas veikia greitai, todėl taikomas skubiai pagalbai perdozavimų nuo opioidų metu. Kadangi pats naloksonas veikia iki 90 minučių – perdozavimo simptomai gali pasikartoti, todėl neretais atvejais preparatas skiriamas pakartotinai.
Pirma pagalba – svarbu paguldyti asmenį ant šono ir suleisti naloksoną į raumenį. Svarbu nepamiršti paskambinti greitosios pagalbos numeriu 112, įvertinti kvėpavimo takus (jei burnoje yra svetimkūnių juos svarbu pašalinti) ir taip pat atlikti gaivinimą. Jei asmens būklė nuo naloksono suleidimo per 7 minutes nepagerėjo – reikia pakartoti injekciją. Naloksono nepageidaujamas poveikis nenustatytas, tačiau kai kuriais atvejais gali atsirasti abstinencijos opioidams simptomai.
Lietuvoje naloksono turi Respublikinio priklausomybės ligų centro filialai, taip pat greitosios medicinos pagalba, ligoninės ir žemo slenksčio kabinetai. Naloksonas gali būti skiriamas ir neatskleidžiant asmens tapatybės – žemo slenksčio paslaugų gavėjams vartojantiems opioidus, asmenims, kurių tolerancija narkotikui sumažėjo po ilgesnio abstinencijos laikotarpio bei pilnamečiams opioidus vartojančių asmenų šeimos nariams.
Kur gauti pagalbą?
Nuo 2024 m. VšĮ Kėdainių PSPC įgyvendinant projektą „Žemo slenksčio paslaugų Kėdainių rajone įvairovės didinimas ir plėtra“ taip pat teikia naloksono rinkinius opioidų vartotojams.
Nuo ko pradėti? Kreiptis pas psichiatrą konsultacijai, konsultacija gali būti teikiama anonimiškai, tuomet asmuo nukreipiamas į Žemo slenksčio kabinetą, kuriame toliau suteikiama paslauga ir išduodami rinkiniai, turintys iki 8 ampulių naloksono.
Kokios paslaugos teikiamos Žemo slenksčio kabinete?
VšĮ Kėdainių PSPC Žemo slenksčio kabinetas – tai vieta, kur kabineto vadovų, socialinio darbuotojo, gatvės darbuotojų, slaugytojos, projektų vadovo ir gydytojų pajėgos pajungtos tam, kad sistema veiktų kuo arčiau žmogaus. Visi remiasi idėja „Ne bausti, o padėti“ (angl. Support, don’t punish) ir psichoaktyvias medžiagas vartojantys asmenys priimami be išankstinio nusistatymo. Jiems teikiamos konsultacijos, parama ar kita socialinė pagalba žengiant pirmuosius žingsnius sveikimo link. Užmegztas darbuotojų ir kabineto lankytojų betarpiškas bendravimas leidžia palaipsniui keisti elgesio įpročius ir tai įrodo sėkmės istorijos, kai besikreipiantys asmenys pradeda gydymą, naudoja savikontrolės testus, o yra ir tokių, kuriems apie narkotikų paliktas žaizdas primena tik randai…
Žemo slenksčio paslaugų teikimą Lietuvoje reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Šios paslaugos apima adatų bei švirkštų keitimą ir dalijimą, saugesnio narkotikų vartojimo priemonių, prezervatyvų ir/ar lubrikantų, tvarsliavos ir dezinfekcijos priemonių dalijimą, konsultavimą ir informavimą, tarpininkavimą, motyvacinės pagalbos teikimą, asmens higienos paslaugas, atrankinių greitųjų ŽIV, hepatitų B ir C, sifilio tyrimų ir kitų atrankinių greitųjų testų atlikimą, savikontrolės ŽIV testų ir kitų užkrečiamųjų ligų savikontrolės testų dalijimą, kitas paslaugas. Žemo slenksčio paslaugų teikimą VšĮ Kėdainių PSPC finansuoja Respublikinis priklausomybės ligų centras ir Kėdainių rajono savivaldybė pagal projektines iniciatyvas.