ĮGŪDŽIAI, KURIE GELBĖJA GYVYBES

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro ir kai kurių kitų įstaigų medicinos darbuotojai dalyvavo intensyviuose pirmosios pagalbos teikimo mokymuose, kuriuos vedė Kauno kolegijos dėstytoja Vilma Rastenienė. Mokymų metu kompetencijas teikiant pirmąją pagalbą atnaujino 52 sveikatos priežiūros specialistai.

Pirmoji medicinos pagalba – tai baziniai tikslingi veiksmai ir būdai, kuriais, naudojant turimas medicinos ir kitokias priemones bei medžiagas, sustabdomi sveikatai žalingi veiksmai, išsaugojama nukentėjusiojo ar susižalojusio žmogaus gyvybė.

Mokymų organizatorė Vilma Rastenienė pabrėžė, kad kritinėse situacijose, susijusiose su gyvybės išsaugojimu, ypatingai svarbios pirmosios minutės: „Kiekviena praleista minutė sumažina galimybę išgyventi iki 10 procentų. Labai svarbu, kad šalia sukniubus žmogui ar jam netekus sąmonės, tinkamai iškviesti greitąją medicinos pagalbą ir atlikti pradinį gaivinimą. Laiku suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti kito žmogaus gyvybę”. Užsiėmimuose akcentuota, kad vieni pirmųjų žingsnių – saugumo užtikrinimas ir sau, ir nukentėjusiam žmogui.  Medicinos darbuotojai su situacijomis, kada gali prireikti pirmosios pagalbos įgūdžių, susiduria ne tik darbe, bet ir, to visai nesitikint, – namuose ar kelionėje, kur jokių specialių pagalbos priemonių nėra. Tokiose stresinėse situacijose būtina išlikti maksimaliai susikoncentravus ir išlaikyti ramybę, kol atvyks profesionali institucinė skubiosios medicinos pagalba. Lektorė priminė pagrindines pirmosios medicinos pagalbos sąvokas, aktualius teisės aktus ir algoritmus, susijusius su pirmosios ir specializuotos pagalbos teikimo tvarka, kartu su dalyviais aptarė dažniausiai pasitaikančias situacijas, kurios kelia pavojų žmogaus gyvybinėms funkcijoms.

Mokymuose daugiausiai dėmesio skirta suaugusiojo ir vaiko gaivinimui, pirmai pagalbai užspringus, kitoms ūmioms būklėms – ištikus šokui, ūmiai apsinuodijus, traumų, nudegimų, įkandimų ir įgėlimų, ūmių terapinių, chirurginių, neurologinių ir psichikos, akušerinių-ginekologinių, infekcinių susirgimų atvejais.