Probleminis interneto/ekranų naudojimas
Vis dažniau kalbama apie priklausomybę nuo interneto/ ekranų ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Apie buvimo prie ekranų laiko ribojimą vaikams ir paaugliams, apie galimos priklausomybės požymius internetui bei kaip laikytis skaitmeninės higienos, pataria VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus vaikų ir paauglių psichiatrė Inga Domskytė.
Elektroninių prietaisų ekranų laiko ribojimas (remiantis Amerikos pediatrų asociacija):
1) jokio ekrano 0-18 mėn. kūdikiams ir 0,5 val. vaikams iki 2 m.;
2) ne > 1 val./d 2-5 m. vaikams;
3) vyresniems nei 6 metų vaikams (ir net paaugliams) labai rekomenduojama išlaikyti iki
2 val. ekranų laiko ribą laisvalaikiui bei pramogoms.
Atlikti tyrimai parodė, kad ilgesnis nei rekomenduojamas naudojimasis ekranais turi neigiamos reikšmės vaikų pažintinei raidai: 6–11 metų amžiaus vaikams – mažėja girdimosios atminties ir vizualiniai–motoriniai gebėjimai; paaugliams – mažėja mokymosi motyvacija ir pasiekimai.
Interneto naudojimas tampa probleminiu, kai ima trukdyti kasdieniam gyvenimui, mokslams, poilsiui, santykiams. Galimos priklausomybės požymiai: negebėjimas kontroliuoti elgesio, stiprus potraukis kartoti elgesį, nepaisant žalingo psichologinio ir/ar fiziologinio poveikio, apleidžiami kiti gyvenimo interesai, toleruojamas vis intensyvesnis naudojimasis. Sunkiai kontroliuojamas vaikų interneto naudojimas nebūtinai reiškia, kad yra priklausomybė, tai gali būti dėl kitų psichikos sutrikimų (depresijos, nerimo) ar išgyvenamų sunkumų. Paauglystėje, patiriant įtampą keliančius brendimo iššūkius vaikai dažnai nusiraminimo ieško virtualioje erdvėje.
Siekiant išvengti probleminio interneto/ekranų naudojimo ir su tuo kylančių problemų, svarbu riboti laiką prie ekranų ir laikytis skaitmeninės higienos:
- suplanuoti bendrą šeimos laiką be technologijų;
- vengti ekranų prieš miegą, valgio metu;
- prieš naudojantis skaitmeniniais prietaisais pramogų tikslu, nusistatyti laiko limitą;
- išjungti skaitmeninius prietaisus (TV, kompiuteris), kai jie nenaudojami.
Išliekant nekontroliuojamam ekranų naudojimui, kuris kelia problemas kasdieniame gyvenime, lemia elgesio ir emocijų problemas, rekomenduojama kreiptis į psichikos sveikatos specialistus.
Šeimos gydytojo siuntimo nereikia.