PASAULINEI KOVOS SU AIDS DIENAI – KOLEKTYVINIAI VEIKSMAI

Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva kiekvienais metais gruodžio 1 – ąją minima Pasaulinė kovos su AIDS diena. Ši diena skirta priminti, kad būtina dėti visas pastangas naujų ŽIV infekcijos atvejų mažinimui bei žmonių, gyvenančių su ŽIV, priežiūros gerinimui. 2024 m. gruodžio 1-ąją dieną ji minima 36-tą kartą. Jos šūkis – „Kolektyviniai veiksmai: Išlaikyti ir greitinti ŽIV priežiūros progresą“.

VšĮ Kėdainių PSPC įgyvendinami projektai „Žemo slenksčio paslaugų Kėdainių rajone įvairovės didinimas ir plėtra“ (finansuoja Respublikinis priklausomybės ligų centras) ir „Žemo slenksčio paslaugų teikimo Kėdainių rajone užtikrinimo programa 2023–2027 m.“ (finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė) padidina galimybę užkirsti kelią ŽIV ir kitoms infekcinėms ligoms plisti. Vadovaujamasi šūkiu „Ne bausti, o padėti“. Pirmiausiai siekiama užmegzti ir palaikyti ryšius su priklausomybės ligomis sergančiais asmenimis ir jų šeimų nariais, dažnai negaunančiais jokių paslaugų. Tokiu būdu mažinamas ir stigmatizavimas.

Minint Pasaulinę AIDS dieną stacionarias Žemo slenksčio paslaugas teikiančios bendrosios praktikos slaugytoja Danutė Šilkaitienė ir socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė lankosi Priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenėje „Vilties švyturys“.

Mobilias Žemo slenksčio paslaugas teikiantys socialiniai darbuotojai Tomas Samuolis ir Jaunius Sagatavičius programų dalyviams dalina iš programos lėšų įsigytus greituosius savikontrolės ŽIV testus, kurie gali būti atliekami bet kuriuo paros metu, namų sąlygomis, o atsakymas vertinamas per 1 minutę. Testus atlikusiems programos dalyviams kaip skatinamoji priemonė dalinami įsigyti VšĮ Kėdainių PSPC maisto paketai.

Kadangi ŽIV infekcija yra lėtinė liga, kurios metu ilgą laiką gali nepasireikšti jokie ligos simptomai – pagrindinis tyrimo metodas yra antikūnų prieš ŽIV nustatymas. Organizmui susidūrus su virusu, reikia laiko, kad pasigamintų antikūnai. Tas laikotarpis kol pasigamina pakankamas kiekis antikūnų ir juos galima nustatyti yra vadinamas „lango“ periodu. Dabartiniai ŽIV diagnostiniai testai gali aptikti infekciją jau po 14 d. nuo užsikrėtimo.

Infekcijos šaltinis – ŽIV užsikrėtęs žmogus. Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene.

ŽIV plitimo būdai:

  • lytiniai santykiai. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
  • per kraują (parenterinis). Dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują, atliekant invazines procedūras nesteriliais įrankiais.
  • ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką (perinatalinis, vertikalus ŽIV perdavimo būdas) nėštumo, gimdymo metu arba žindant.

ŽIV neužsikrečiama bučiuojantis, per kasdienius kontaktus (pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant), per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus, naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais, oro lašeliniu keliu ar per prakaitą.

Įgyvendinamomis prevencinėmis programomis siekiama užtikrinti žemo slenksčio paslaugų teikimą ir prieinamumą Kėdainių rajono savivaldybėje ir kai kuriuose kaimyniniuose rajonuose, tokiu būdu sumažinti narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą ne gydymo tikslu bei su rizikinga elgsena susijusį infekcijų plitimą, perdozavimo ir mirties atvejų riziką.

VšĮ Kėdainių PSPC Žemo slenksčio paslaugų kabinete teikiamos šios paslaugos: adatų ir švirkštų keitimas; dezinfekcijos priemonių dalijimas; prezervatyvų dalijimas; konsultavimas ir informavimas; tarpininkavimas; asmens higienos paslaugos; tvarsliavos dalijimas; žaizdų perrišimas; atrankinių greitųjų ŽIV, hepatitų B, C, sifilio tyrimų atlikimas ir kt.

IŠGELBĖK GYVYBĘ – TURĖK NALOKSONO! 2024 m. žemo slenksčio paslaugų dalyviams pradėtas skirti naloksonas. Asmenys, norintys gauti naloksono rinkinius, turėtų kreiptis gydytojo psichiatro konsultacijai (konsultacija gali būti teikiama anonimiškai), tuomet asmuo palydimas į Žemo slenksčio kabinetą, kuriame toliau suteikiama paslauga ir išduodami rinkiniai, turintys iki 8 ampulių naloksono. Gydytojo konsultacijos paslauga bei naloksono rinkinys paslaugų gavėjams yra teikiami visiškai nemokamai. 

Bendrosios praktikos slaugytoja minėtus asmenis supažindina su opioidų perdozavimo simptomais, pirmosios pagalbos perdozavus opioidų principais, nurodo, kad esant opioidų perdozavimo simptomams, būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą, taip pat paaiškina naloksono rinkinio skyrimo tikslingumą, naloksono veikimą ir vartojimo būdą, saugaus naudojimosi švirkštu aspektus. Taip pat aptariama kaip elgtis su panaudotu švirkštu bei kaip elgtis pasibaigus naloksono tinkamumo vartoti laikui arba kai naloksonas nebetinkamas vartoti. Rajono gyventojai, norintys nemokamai ir anonimiškai gauti šias paslaugas, kviečiami kreiptis į Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyrių, Budrio g. 5, socialinių darbuotojų kabinetą Nr. 1 arba paskambinti telefonais 8 611 10420, 8 695 18681.