Kėdainių rajono Motinystės mokykla

Vadovė – sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė
Tel. (8 347) 506 01Mob. tel. (8 674) 123 69El. p. motinyste@yahoo.com
Internetinis puslapis: www.sveikiked.w3.lt

Jau daugiau kaip dešimtmetį Kėdainių rajono Motinystės mokykloje organizuojami užsiėmimai, kuriuose dalyvaujantys Kėdainių PSPC specialistai: akušeriai – ginekologai, pediatrai, psichologai, kineziterapeutai, natūralaus maitinimo ir kiti specialistai stengiasi atsakyti į visus būsimiesiems tėvams rūpimus klausimus. Kursų metu informuojama, kokie fiziologiniai pakitimai vyksta moters organizme nėštumo metu, apibūdinami vaisiaus vystymosi ypatumai, aiškinama, kaip vyksta gimdymas, pateikiamos bendros žinios apie naujagimio priežiūrą bei skiepijimą, akcentuojami natūralaus maitinimo privalumai, pirmojo dantuko priežiūra. Nors asmeniniai kvietimai dalyvauti Motinystės mokyklos programose įteikiami besilaukiančioms moterims apsilankius pas gydytoją, būsimi tėčiai taip pat visada laukiami užsiėmimuose.

Užsiėmimų dalyviams platinama gausi mokomoji / informacinė medžiaga – lankstinukai, mamos knygelės, natūralaus maitinimo vadovai, brošiūros, vadovai pagimdžiusioms moterims, nėštumo kalendoriai, kūdikio dienoraščiai, pirmųjų kūdikio metų knygelės, ankstyvojo ugdymo vadovai ir daug kitų. Nuolatinis bendradarbiavimas su įvairiomis firmomis suteikia galimybę būsimiesiems tėveliams padovanoti Philips Avent, Johnson‘s baby, Colgate ir kitų firmų produkcijos. Taip pat dovanojami įrašai su Mocarto muzika, lopšinėmis, filmas „Mažylio higienos ABC“, užsiėmimų akimirkos – nuotraukos.

Motinystė – didelis ir svarbus gyvenimo posūkis, pakopa brandumo bei tobulėjimo link. Laukiantis kūdikio, ypač pirmojo, kyla begalė klausimų: kas rekomenduojama ir ko patariama vengti nėštumo metu, ar tikrai toks baisus yra gimdymas, kaip elgtis su atsiradusiu mažu žmogučiu, kuo ir kaip jį maitinti… Įvairių literatūros ir spaudos šaltinių yra daug, tačiau juose pateikiami duomenys dažnai prieštaringi. Šalia esančių mamų ir anytų patarimai, nors ir su didele meile ir rūpesčių išsakomi, gali nebeatitikti laikmečio, nepavyti medicinos pasiekimų. Kursuose taip pat lankosi nemažai moterų, gimdysiančių nebe pirmą kartą, kurios pasidalina savo asmenine patirtimi ir išgyvenimais.
Daug praktinės informacijos besilaukiančios moterys gauna apsilankiusios Akušerijos – ginekologijos skyriuje. Čia jos gali susipažinti su gimdyklos ir pogimdyvinių palatų aplinka, įranga bei dirbančiu personalu. Vizito metu aptariami gimdymo būdai, nuskausminimo galimybės ir kitos aktualios temos. Šis užsiėmimas įtrauktas į kursų programą.

Būsimosios mamos skatinamos pradėti mokytis specialios nėščiųjų mankštos kuo anksčiau, nes kūdikis tada gauna daugiau deguonies, gerėja medžiagų apykaita. Taip pat mankšta turi teigiamos įtakos taisyklingai vaisiaus padėčiai gimdoje. Kiekvieno užsiėmimo metu dalyviai turi galimybę dalyvauti praktinėse pratybose ,,Mankšta iki / po gimdymo”, naudojamos specialios priemonės (,,Gymnic” kamuoliai, lazdelės, juostos ir kt.).

Kuo daugiau būsimieji mamos ir tėčiai žinos apie žmogaus vystymąsi iki gimimo, tuo geriau jie supras kūdikio poreikius ir galės jaustis drąsūs, pasitikintys savimi. Tada rūpesčiai dėl gimdymo, vaikelio žindymo ir auginimo nebus bauginantys, bet malonūs ir džiugūs.

Informaciją apie organizuojamus užsiėmimus sekite skyrelyje „Naujienos“ ir internetiniame puslapyje www.sveikiked.w3.lt

Kėdainių vaikų ir jaunimo diabeto klubas „Cukrinukas“

Klubo pirmininkė – Jūratė Atkočiūnienė
Mob. tel.
 (8 688) 585 88Medicinos vadovė – bendrosios praktikos gydytoja Eugenija
Konovalovienė
El. p.
 ekonoval@yahoo.com

Cukrinis diabetas – sunki endokrininės sistemos liga, kuri ypač skaudžiai paliečia vaikus, todėl 2004 metų vasario mėnesį VšĮ Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriaus bazėje buvo įkurtas Kėdainių vaikų ir jaunimo klubas „Cukrinukas“. Nuo 2004 metų “Cukrinukas” yra Lietuvos diabeto asociacijos narys.

Kėdainių vaikų ir jaunimo diabeto klube yra 10 vaikų. Nedidelis vaikų skaičius, tačiau didžiulės ir skaudžios jų problemos. Cukrinis diabetas apverčia aukštyn kojom ne tik vaiko, bet ir visos šeimos gyvenimą. Būtinybė nuolat stebėti savo organizmo būklę, nuolat vartoti vaistus, komos grėsmė sunkiu akmeniu užgula tėvelių, giminaičių, o ypač mažųjų pacientų pečius. Sergantys cukriniu diabetu vaikai privalo išsiugdyti atsakomybę už savo sveikatą, patys aktyviai mokytis kontroliuoti savo ligą. Pacientų mokymas pagerina ligos kontrolę, suteikia socialinę ir emocinę paramą, padeda išsiugdyti reikalingus įgūdžius, tuo pagerina gyvenimo kokybę, didina sveikatos potencialą. Todėl vaikų ir jaunimo diabeto klubo „Cukrinukas“ nariams suteikiama bendrų žinių apie cukrinį diabetą, jo tipus, savikontrolei skirtų priemonių naudojimą. Mokoma nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, ketonų kiekį šlapime, pildyti diabeto kontrolės dienyną ir vertinti duomenis. Nemažas dėmesys skiriamas mitybos planavimui: supažindinama su maisto produktų sudedamosiomis dalimis, patariama, kokių maisto produktų reikėtų vengti ar visiškai atsisakyti. Taip pat kalbama apie insulino preparatų rūšis ir gydymo schemas, injekcijų vietas ir atlikimo būdus. Mokoma insulino dozavimo, atsižvelgiant į gliukozės kiekį kraujyje, mitybos ir fizinio krūvio pasikeitimus. Susitikimų su specialistais metu vaikai sužino ir apie ūmių cukrinio diabeto komplikacijų – ketoacidozės ir hipoglikemijos – profilaktiką ir gydymą bei vėlyvąsias cukrinio diabeto komplikacijas (retinopatiją, neuropatiją, nefropatiją) ir kojų priežiūrą. Organizuojamas užimtumas klubo susirinkimų bei teminių vasaros stovyklų metu skatina cukriniu diabetu sergančių vaikų tarpusavio santykių plėtojimą. Plečiant bendradarbiavimą su rajono mokyklų mokytojais, suteikiama būtina informacija apie cukrinį diabetą, sergančių vaikų problemas, pirmosios pagalbos teikimą, tuo stengiantis užtikrinti vaikų saugumą kolektyve. Vaikystės ir paauglystės laikotarpio elgsenos ir gyvensenos ypatybės bei požiūris į sveikatą ir diabeto mokymą dažnai nulemia viso vėlenio gyvenimo kokybę.

Kėdainių rajono vaikų astmos klubas Astmutis

Klubo pirmininkė – Daiva Dautartienė
Mob. tel. (8 671) 238 6El. p. daivadaut@gmail.comMedicinos vadovė – vaikų ligų gydytoja Jūratė Judickienė____    
Tel. (8 347) 50709El. p. jjudickiene@gmail.com

Kėdainių rajono vaikų astmos klubas “Astmutis” savo veiklą vykdo nuo 1997 metų. Ši nevyriausybinė organizacija 2000 metais kartu su kitais Respublikos klubais įsijungė į Alergiškų vaikų klubų asociacijos veiklą ir aktyviai joje dalyvauja iki šiol.

Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti padidėjusiu bronchų jaudrumu, kvėpavimo takų susiaurėjimu bei kosuliu, dusuliu, sunkumu krūtinėje. Astmos metu kvėpavimo takai yra padidintai jaudrūs įvairiems aplinkos ar patalpų dirgikliams (dulkėms, namų erkutėms, žiedadulkėms, rūkalams, maisto produktams, gyvūnams ir kt.), kurie gali provokuoti ligos priepolius, todėl klubas savo veikla padeda sergantiems vaikams ir jų tėveliams gyventi su bronchine astma, įsigyti kuo daugiau ir tikslesnių žinių apie ligą, jos profilaktiką, gydymą. Pacientams vis primenama, kad vengdami alergenų bei kvėpavimo takus dirginančių medžiagų, jie galės tinkamai kontroliuoti savo ligą, integruotis visuomenėje ir gerai jaustis namuose, mokykloje ar kelionėje.

Šiuo metu yra nemažai efektyvių vaistų astmai gydyti, tačiau, kaip ir gydant visas lėtines ligas, labai svarbu yra visas gydymo priemonių kompleksas, pritaikomas kiekvienam pacientui individualiai, todėl pacientai skatinami vartoti vaistus tik pagal specialisto nurodymus bei reguliariai lankytis pas savo gydytoją, net jeigu jaučiasi ir kvėpuoja gerai. Svarbu ir tinkamai naudotis inhaliatoriais, todėl mokoma suderinti dozuoto inhaliatoriaus paspaudimą ir įkvėpimą. Mokinant sergančius bronchine astma svarbu skatinti timkamą fizinį aktyvumą, organizmo grūdinimą. Kadangi reguliarūsfiziniai pratimai palengvima kvėpavimą, pagerina kvėpavimo sisitemos darbą, su sergančiais aptariama, kokią sporto šaką pasirinkti, koks krūvis jiems naudingas. Taip pat organizuojamos kasmetinės stovyklos, varžybos bei išvykos, kurios ne tik skatina aktyvų poilsį, bendravimą, šeimos narių dalinimąsi sergančio vaiko priežiūros patirtimi, bet ir pagerina pacientų psichoemocinę būseną bei šeimos mikroklimatą.

Tik glaudus specialistų, šeimos ir paciento bendradarbiavimas, ryšiai su kitų panašaus pobūdžio klubų ir organizacijų nariais, savikontrolės mokymas bei skatinimas, rizikos faktorių atpažinimo ir kontrolės ugdymas, sveikatos stiprinimo įgūdžių įtvirtinimas bei emocinė parama užtikrina sergančių bronchine astma vaikų ir jų tėvelių gyvenimo kokybės gerinimą bei palengvina integraciją juos supančioje aplinkoje.


Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija

Bendrijos pirmininkė – Aušra Pupkevičienė (Psichikos sveikatos skyriaus socialinė darbuotoja)

Mob. tel. 8 68655931

Bendrija nuo 2003 metų įsikūrusi Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje. Šiuo metu joje yra 37 nariai.

Bendrijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į sutrikusios psichikos žmones, jų reabilitavimo ir integravimo į visuomenę problemas.

Bendrijos uždaviniai:

  • vienyti neįgalius ir sveikus žmones;
  • padėti turiningai praleisti laisvalaikį žmonėms, turintiems psichinę negalią;
  • padėti spręsti problemas;
  • įtraukti į veiklą šeimos narius ir artimuosius;
  • organizuoti įgūdžių lavinimą ir atstatymą;
  • bendradarbiauti su giminingomis organizacijomis.

Užimtumas – žingsnis padedantis psichiškai neįgaliesiems nesijausti atstumtiems. Tokie žmonės  nebepajėgūs aktyviai dalyvauti darbo rinkoje, tačiau jų noras užsiimti naudinga veikla ir aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime yra neišnykęs. Sutrikusios psichikos žmonės yra talentingi, gabūs ir aktyvūs žmonės. Bendrasis užimtumas leidžia jiems realizuoti save pagal dominančius poreikius, nevaržomas jų individualumas. Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija globoja ir teikia paslaugas Kėdainių rajono psichikos neįgaliesiems, jų artimiesiems. Pagal poreikius ir pomėgius organizuojamos įvairios užimtumo veiklos,  vyksta savitarpio grupės veikla. Užsiėmimai vyksta Kėdainių PSPC Psichiatrijos dienos stacionare.