05. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis finansuojamos programos
Kviečiame aktyviau naudotis valstybės siūlomomis galimybėmis nemokamai pasitikrinti sveikatą
Kviečiame išsitirti pagal prevencines sveikatos programas – jos leidžia anksti aptikti pakitimus, nustatyti sunkias ligas ir efektyviai jas gydyti. Anksti aptinkamos ligos yra daug lengviau pagydomos nei aptiktos vėlesnėse stadijose. Prevencinės programos pacientams atliekamos nemokamai (finansuojamos PSDF biudžeto lėšomis).
Prevencijos programos yra skirtos nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu asmuo jaučiasi blogai, bet nepatenka į nustatyto amžiaus asmenų grupę, turėtų jokiu būdu nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.
Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių finansavimo programa
- Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais bei mirtingumą nuo šios ligos.
- Moterims 25–34 metų amžiaus 1 kartą kas 3 metai ir 35–59 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 5 metai atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekami papildomi tyrimai, leidžiantieji objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa
- Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų mirtingumą nuo krūties piktybinių navikų.
- Moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai) kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas.
- Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti VšĮ Kėdainių ligoninės konsultacijų poliklinikos registratūroje (ar kitoje, mamografijos paslaugą teikiančioje sveikatos priežiūros įstaigoje).
- Apie tyrimo rezultatus pacientę informuoja šeimos gydytojas.
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa
- Programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų priešinės liaukos vėžio stadijų diagnostiką, taikyti radikalius priešinės liaukos vėžio gydymo metodus, siekiant sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl šios ligos.
- Vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu atliekamas kraujo tyrimas prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracijai kraujyje nustatyti.
- Jei PSA rodiklis viršija normą, šeimos gydytojas nukreips gydytojo urologo konsultacijai.
- Atlikus papildomus tyrimus, bus nustatyta diagnozė.
Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa
- Programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų storosios žarnos vėžio stadijų išaiškinamumą ir sumažinti mirtingumą dėl šios ligos.
- Asmenims nuo 50 iki 74 metų kartą per 2 metus atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas nukreips pas gydytoją specialistą kolonoskopijai, kitiems tyrimams.
- Šie tyrimai padės patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę.
Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa
- Programos tikslas – sumažinti prevencinėmis ir gydymo priemonėmis išvengiamąmirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų, nustatant pacientus, priskirtinus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei, (toliau – rizikos grupė), organizuojant jų prevencinę priežiūrą, bei koreguojant gyvenseną ir prireikus skiriant reikiamą gydymą.
- Vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 metų (imtinai) reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus ir įvertins paciento riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
- Kas kiek laiko reikia pasitikrinti? Jei šeimos gydytojas įvertina:
- labai didelę riziką – po 1 metų;
- didelę riziką – po 2 metų;
- mažą ir vidutinę riziką – po 4 metų.
- Jei šeimos gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti. Prireikus – skiriamas gydymas.